دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم : 56746602

تعمیر چرخ گوشت

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

اجزای چرخ گوشت

اجزای چرخ گوشت خانگی و طرز کار آن

امروزه نمی‌توان وجود چرخ گوشت در هر آشپزخانه‌ای را نادیده گرفت. زیرا نه تنها از چرخ گوشت می‌توان برای چرخ کردن گوشت استفاده نمود بلکه برای خرد کردن پیاز و حتی در بعضی مواقع برای له کردن میوه‌هایی مانند گوجه فرنگی و … نیز استفاده می‌شود. لذا وجود یک چرخ گوشت با کیفیت در هر خانه‌ای ضروری است. اگر قصد خرید چرخ گوشت را دارید پیشنهاد می‌کنیم حتما مقاله نکات مهم در خرید چرخ گوشت را مطالعه کنید. بر همین اساس آشنایی با اجزای چرخ گوشت خانگی و طرز کار آن مهم خواهد بود. در ابتدا شما را با اجزای چرخ گوشت خانگی آشنا می‌کنیم و سپس طرز کار آن را توضیح می‌دهیم.

اجزای چرخ گوشت

ممکن است با گذشت زمان و یا ضربه تمامی اجزای چرخ گوشت دچار آسیب و خرابی بشوند. پس تعمیر دستگاه امری اجتناب ناپذیر است. لذا پیشنهاد می‌کنیم در صورت وقوع هر نوع خرابی ابتدا آموزش تعمیرات چرخ گوشت و عیب یابی چرخ گوشت را مطالعه کنید. اما اگر خود قادر به تعمیر آن نبودید حتما با ثبت در خواست تعمیر چرخ گوشت از راهنمایی‌ها، مشاوره و حضور تعمیرکاران ما در محل کار یا منزل خود استفاده کنید.

اجزای چرخ گوشت خانگی

هر چرخ گوشت خانگی از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است که به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.
• موتور چرخ گوشت
موتور چرخ گوشت از قسمت‌های اصلی یک چرخ گوشت محسوب می‌شود.. نقش موتور چرخ گوشت به قدری مهم است که خرابی آن باعث می‌شود که امکان استفاده از چرخ‌ گوشت وجود نذاشته باشد. موتور چرخ گوشت‌های خانگی نسبت به نوع صنعتی‌ آن ضعیف‌تر بوده و هربار پس از 15 دقیقه مصرف، باید آن را خاموش کرد. نکته‌ مهمی که باید به آن توجه نمود این است که که هرگز در هنگام چرخ کردن گوشت به آن پیاز اضافه نکنید. زیرا ممکن است آب پیاز به داخل موتور چرخ گوشت نفوذ کرده و به آن آسیب برساند.
• محفظه یا مخزن چرخ گوشت
. محفظه چرخ گوشت، یک دهانه‌‌ استوانه‌ای شکل است که گوشت از طریق آن وارد گلویی چرخ گوشت می‌شود. جنس محفظه معمولا از آهن است. هنگام استفاده باید گوشت به تکه‌های کوچک‌ تقسیم شده و سپس درون محفظه قرار گیرد. برای قرار دادن گوشت درون محفظه، مراقب دست‌هایتان باشید. به یاد داشته باشید، حتما از گوشت کوب پلاستیکی استفاده کنید تا از وقوع حادثه پیش بینی نشده جلوگیری کنید. به علت حوادث زیادی که در اثر گرفتن انگشت توسط مارپیچ و قطع آن صورت گرفت استاندارد گلویی چرخ گوشت تغییر پیدا کرد. به گونه‌ای که دیگر امکان رسیدن دست کودک خردسال به قسمت ماردون یا مارپیچ دستگاه وجود ندارد. برای اعمال این استاندارد ارتفاع لوله گلویی اضافه شد و قطر آن نیر کاهش پیدا کرد.
• چرخ دنده چرخ گوشت
وظیفه‌ چرخ دنده چرخ گوشت بالابردن سرعت گشتاور موتور است. اکثر چرخ دنده‌ها جنس پلاستیکی دارند و در داخل جعبه چرخ دنده قرار می‌گیرد. گاهی چرخ گوشت دچار مشکل می‌شود و صدای ناهنجار تولید می‌کند. یکی از دلایل آن این است که چون اجنس این قطعه پلاستیکی است و درون میله هدایت کننده یا حلزونی قرار می‌گیرد، استفاده مداوم از آن سبب می‌شود که میله فلزی هدایت کننده داغ شود و از چرخ دنده فاصله بگیرد. این مسئله منجر به ایجاد صدای غیر طبیعی در هنگام کار با چرخ گوشت می‌شودیا اینکه باعث چرخ گوشت کار ‌کند اما گوشتی از آن خارج نشود و یا گوشت له شده به بیرون ریخته شود.

چرخ دنده چرخ گوشت
چرخ دنده چرخ گوشت

• شبکه چرخ گوشت
یکی دیگر از اجزای پرکاربرد، شبکه چرخ گوشت است. جنس شبکه آهنی بوده و دو مدل ریز و درشت دارد.نکته مهمی که در این‌جا وجود دارد این است که در صورتیکه شبکه روی تیغه درست نصب نشده باشد، چرخ گوشت کار نخواهد کرد.
حتما بعد از استفاده از چرخ گوشت آن را با مایع ظرفشویی و آب ولرم بشویید و تمامی منافذش را از گوشت، پاک کنید. زیرا در صورت ماندن حتی قطعات ریز گوشت روی شبکه، بوی بد در چرخ گوشت ایجاد خواهد شد. علاوه براین، حجم گوشتی وارد شده به قسمت تیغه‌ها باید مناسب و محدود باشد. حجم بالای گوشت باعث می‌شود که گوشت در میان تیغه‌ها گیر کند.

شبکه چرخ گوشت
شبکه چرخ گوشت

• میله هدایت کننده یا حلزونی
میله حلزونی در داخل گلویی قرار می‌گیرد و وظیفه آن هدایت گوشت به سمت تیغه است. علاوه‌براین، سبب می‌شود که تیغه به درستی در جای خودش قرار بگیرد. میله هدایت کننده جنس فلزی دارد و دارای طرح مارپیچ است. باید توجه نمود که در انتهای مارپیچ یک واشر وجود دارد که باید حتما به انتهای میله وصل باشد.

حلزونی چرخ گوشت
حلزونی چرخ گوشت

• تیغه چرخ گوشت
تیغه چرخ گوشت کار خرد‌کردن گوشت به تکه‌های کوچک‌تر توسط لبه‌های تیز را انجام می‌دهد. اگرتیغه برعکس نصب شده باشد، گوشت چرخ نخواهد شد پس باید دقت کرد که لبه‌های تیز به سمت بیرون باشد. هر تیغه سه یا چهار پر بوده و جنس آن بیشتر از استیل یا فولاد است. میله مارپیچ گوشت را به سمت تیغه‌ها هدایت می‌کند و این روند باعث می‌شود که گوشت چرخ ‌شود. در صورت شکستن تیغه باید آن را تعویض نمود.

تیغه چرخ گوشت
تیغه چرخ گوشت

• طوقه چرخ گوشت
ظوقه در قسمت جلوی شبکه قرار می‌گیرد. وظیفه اصلی طوقه محکم کردن قطعات داخلی چرخ گوشت است. طوقه جنسی از فلز دارد. در هنگام بستن طوقه باید دقت شود تا شیارهای طوقه روی شیارهای گلویی قرار گرفته و تیغه از جای خود خارج نشود.
• سینی چرخ گوشت
سینی چرخ گوشت در بالای چرخ گوشت قرار دارد و جنس سینی آن معمولا از پلاستیک است. سینی چرخ گوشت محلی است که گوشت‌های تکه شده داخل آن ریخته می‌شود و از آنجا به محفظه هدایت می‌شوند.

طرز کار چرخ گوشت

چرخ گو‌شت‌های امروزی از نظر ظاهری بسیار شیک و مدرن طراحی شده‌اند. آن‌ها ساختار بسیار متفاوتی با چرخ گوشت‌های قدیمی دارند و دارای ساختمان پیشرفته‌ای هستند. اما آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چرخ گوشت چگونه کار می کند.
چرخ گوشت های امروزی با استفاده از گیربکس و چرخ دنده دور بسیار بالای آرمیچر را کاهش داده و قدرت بسیار زیادی در ماردون پیچشی ایجاد کرده‌اند. این دو قطعه (گیربکس و چرخ دنده) گوشت را با فشار زیادی به جلو هل می دهند. تیغه‌های قرار گرفته در قسمت انتهای مارپیچ، گوشت را برش می‌دهد. این فشار باعث می‌شود گوشت چرخ شده به طور کامل از شبکه فولادین به خارج شود بدون آن که حتی تکه کوچکی از گوشت به دیواره‌های دستگاه بچسپد و به هدر برود. شبکه‌های فولادی انواع مختلفی دارد و معمولا توسط کارخانه‌های سازنده در سایزهای متنوع عرضه می‌شود.

به طور کلی اکثر چرخ گوشت‌های خانگی را می‌توان از نظر وضعیت موتور و بدنه نسبت به هم به دو دسته افقی و عمودی تقسیم کرد. موتور چرخ گوشت‌های خانگی از نوع اونیورسال است. مدار الکتریکی آن‌ها معمولاً ساده است. در برخی از انواع موتورها معکوس‌کننده دور موتور وجود دارد که به صورت لحظه‌ای موتور را در جهت عکس به حرکت درمی‌آورد و برای رفع گیر کردن موتور یا همان گریپاژ استفاده می‌شود. تیغ و پنجره چرخ گوشت لبه‌های تیزی دارند. میله مارپیچ، گوشت را به سمت تیغ و پنجره حرکت می‌دهد و باعث چرخ‌شدن گوشت می‌شود، امکان دارد تیغه‌ها براثر کار زیاد کند شوند و بخوبی کار نکنند. نکته مهمی که در این جا وجو دارد این است که نباید اقدام به تیز کردن آن‌ها با سنگ‌های معمولی کرد بلکه باید از سنگ مغناطیسی استفادمی‌شود. موتورهای اونیورسال دارای زغال می‌باشند که باید پس از اینکه طول آن به ۱/۳ طول اولیه خود رسید تعویض شوند. علاوه بر این، در صورت خوردگی سطح کلکتور بر اثر جرقه باید موتور را برای بالانس و تعمیر به تعمیرکار متخصص ارجاع داد.

سخن پایانی

ما در مقاله سعی کردیم تا شما را با قطعات اصلی و پرکاربرد چرخ‌گوشت و طرز کار آن‌ها آشنا کنیم. از طریق آشنایی با اجزای چرخ‌ گوشت خانگی و طرز کار آن شما تا حدی قادر خواهید بود نوع خرابی را تشخیص داده و حتی آن را تعمیر کنید. چنانچه در اجزای چرخ گوشت شما ایرادی مشاهده شد و نیاز به تعمیر چرخ گوشت پیدا کردید و خود نتوانستید مشکل را حل کنید، توصیه می‌کنیم حتما با تیم ما تماس بگیرید تا از مشاوره‌های رایگان و خدمات ما استفاده کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *